Enter content here

DIXIECON 36 - May 27-29, 2022

2021 Dixiecon Results



Diplomacy Results

(IN = only played 1 round)

1 436.0 Karthik Konath California

2 404.0 Ed Sullivan Texas

3 364.0 Johnny Gillam Washington

4 352.0 Tim Crosby Florida

5 344.0 Evan Swihart Ohio

6 328.0 Tommy Anderson Massachusetts

7 305.7 Morgante Pell Vermont

8 297.7 Wesley Ketchum Illinois

9 292.0 Noam Brown New Jersey

10 290.9 Andrei Gribakov California

11 273.7 Maxim Popov Iowa

12 261.0 Mikalis Kamaritis United Kingdom

13 253.7 Joseph Michael Texas

14 249.7 Andre Janeco Portugal

15 248.0 Claude Worrell Virginia

16 245.7 Andrew Goff Australia

17 230.0 Jaromir Sulja Ontario

18 210.9 Robert Schuppe Germany

19 197.0 Eber Condrell Colorado

20 196.6 Jason Mastbaum California

21 196.0 Tarzan Pennsylvania

22 188.0 Jonathan Strange Pennsylvania

23 173.0 Natty Shafer Utah

24 165.0 Cameron Higbe Missouri

25 153.0 Jorge Zhang Illinois

26 149.7 Sabrina Ahuja Illinois

27 147.7 Emmett Wainwright North Carolina

28 142.0 Claesar de Graaff The Netherlands

29 140.0 Steve Hogue Kentucky

30 134.0 Scott Bacon Virginia

31 115.0 Hunter Katcher Connecticut

32 111.7 Michael Doc Binder Florida

33 101.9 Jonathan Saul Colorado

34 91.7 Sam Pascal Illinois

35 80.0 Christopher Ward United Kingdom

36 56.0 Rony Mordvinov Israel

37 54.0 Denis Peskov Virginia

38 50.0 Jonathan Frank Maryland

39 45.0 Aedan Lewis North Carolina

40 38.0 Bob Moran Thailand

41 34.0 Jeff Dwornicki Oregon

42 34.0 Tim Richardson Virginia

IN 342.0 Peter McNamara Australia

IN 230.0 Hal Schild Virginia

IN 170.0 Henry Merrill Maryland

IN 82.0 JJ Raymond California

IN 70.0 Steve Cooley Massachusetts

IN 39.0 Russ Dennis Michigan

IN 24.0 Nicolas Sahuguet Quebec

IN 20.0 Marijan Orsolic Germany

IN 10.0 Ben Kellman Pennsylvania

IN 10.0 Daniel Reimer   Arizona

IN 10.0 Matt Lynch Ireland

IN 10.0 Troy de Freitas Texas

IN 5.0 John Anderson Utah

IN 0.0 Ben Durfee Georgia

IN 0.0 Don Del Grande   California

IN 0.0 John Jamieson British Columbia

IN 0.0 Matt Colburn District of Columbia

Best Country Awards

      A - Mikalis Kamaritis
      E - Peter McNamara
      F - Jaromir Sulja
      G - Hal Schild
      I - Claude Worrell
      R - Evan Swihart
      T - Karthik Konath

Death with Dignity recipients

      Jonathan Strange as Austria in Game 1E
      Jorge Zhang as Russia in Game 2C
      Daniel Reimer as Austria in 1D
      Jeff Dwornicki as Russia in 2B
      Christopher Ward in all 3 Games - 1D, 2C, 3D

Small Time Playa: Joseph Michael in Game 2E

The Brick: All seven participants in Game 2D for the 7-way draw

I Got Hammered: Denis Peskov

Golden Blade: Ed Sullivan

Players Choice: Robert Schuppe

Speedboat Tourney Winner: Claes De Graaff

 

Iron Man Tourney Winner:  Rick Desper